بررسی اعلامیه حقوق بشر با اسلام و حقایق - ماده اول

كنكاشي در افکار و باورها

 شنیدن قرآن به صورت آنلاین استغفار را فراموش نكن

بررسی اعلامیه حقوق بشر با اسلام و حقایق - ماده اول

«ماده اول : تمامی افراد بشر آزاد بدنیا می آیند و از لحاظ حیثیت و حقوق با هم برابرند ،  و همه دارای عقل و وجدان می باشند و باید نسبت به یکدیگر با روح برادری رفتار کنند .»

دیدگاه اسلام : در برترین منبع و اساسی ترین دستورالعمل زندگی شخص مسلمان (یعنی قرآن کریم ) آمده است : "يَاأَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُم مِّن ذَكَرٍ وَأُنثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ" (سوره مباركه حجرات 13) اي مردم! ما شما را از مرد و زني آفريده ايم و شما را گروه ها و قبيله هايي گردانده ايم تا هم ديگر را بشناسيد. بي گمان گرامي ترين شما نزد خدا پرهيزگارترين شماست. بي گمان خداوند آگاه و باخبر است.

همين يك آیه جامع تمام ماده اول می باشد . این آیه مبارکه قرنها قبل بنیان نژاد پرستی و راسیسم را معدوم ساخته و آن را نفی کرده و بیان می دارد که همه انسان ها از هر نژاد و گروه و قوم و قبیله ای یا هر منطقه و ناحیه ای که باشد فرقی ندارد و این دسته بندی ها تنها ارزش شناسایی دارند و بس . و این امر اکنون در جامعه اسلامی به وضوح نمایان است که مسلمانان بدون درنظر گرفتن اینکه طرف مقابل متعلق به کجا یا چه رنگ و نژاد و قوم و قبیله و کشوری می باشد همدیگر را با عناوین برادر یا خواهر خطاب می کنند و فرقی قائل نمی شوند که آن هم به فرمان همین قرآن و قانون همین منبع بزرگ است  که می فرماید : (« إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ » (سوره مبارکه حجرات10). «همانا مؤمنان با هم برادراند».

و همچنین در روایات اسلام به کثرت این چنین مطالبی عنوان گذشته از جمله روایت مشهوری که پيامبر صلي الله عليه و آله و صحبه وسلم فرمود: لَا فَضْلَ لِعَرَبِيٍّ عَلَى عَجَمِيٍّ، وَلَا ِلأَسْوَدَ عَلَى أَحْمَرَ، إِلَّا بِالتَّقْوَى « هيچ عربي بر هيچ عجمي و هيچ سياهي بر سرخي فضيلت و برتري ندارد مگر به سبب تقواي الهي » (بيهقي در شعب الايمان 4774)

و اما نکته دوم در آیه مبارکه گرامی ترین و برترین شما در نزد الله باتقوا ترین شماست . ای کسانی که پیرامون اسلام سخن می رانید آیا می دانید شخص مسلمان با تقوا چه کسی است ؟ كسي كه بيشتر تابع فرامين الله تعالي باشد کسی که بیش از دیگران از گناهان دوری جوید به زبان ساده تر در بیان متقی اینکه کسی که اطلاعت الله تعالی را کند و گناه نکند ، شراب ننوشد ، زنا نکند ، مال حرام نخورد ، به حقوق دیگران تجاوز نکند ، همسایگان خود را اذیت و آزار نرساند ، احتکار نکند ،  گران فروشی نکند ، کم فروشی نکند ، آبروی دیگران را نبرد ، شهادت دروغین ندهد ، مال یتیم را نخورد ، به دیگران کمک کند ، در راه مانده را مساعدت نماید ، دروغ نگوید ، در گفتار و کردار مراقب بوده و مراعات می کند و صدها مورد دیگر . حالا در کدام جامعه و یا کشور و یا نهاد بین المللی ای چنین قانونی صریح و دقیقی وجود دارد ؟ پرواضح روشن و مبرهن است که این ماده اعلامیه جهانی به گرد پای قانون اسلام در این باب هم نمی رسد . و از جانبی دیگر این مطالبی که در این اعلامیه آمده است آیا حتی توسط تصویب کنندگان آن هم عمل و اجرا می شود ؟ آیا کشورهایی که ندای این قوانین را سر می دهند تابع آن هستند؟ پس لطفا افراد ناآگاه شعاری های خیالی را با قوانین مثبوته اسلامی مقایسه نکنند .

 

«ماده 2 بخش اول : هر کس می تواند بدون هیچگونه تمایز مخصوصا از حیث نژاد ، و رنگ و جنس و زبان ، مذهب و عقیده سیاسی یا هر عقیده دیگر و همچنین ملیت ، وضع اجتماعی ، ثروت ، ولادت یا هر موقعیت دیگر ، از تمام حقوق و کلیه آزادی هائیکه در اعلامیه حاضر ذکر شده است ، بهره مند گردد . »

این مطلب هم پاسخش در همان ماده اول بود که قبلا نقل گردید . قانون اسلامی همه این قوانین را در یک جمله جامع بیان کرده و آن را لازم الاجرا گردانید و آن اینکه : "يَاأَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُم مِّن ذَكَرٍ وَأُنثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ" (سوره مباركه حجرات 13) اي مردم! ما شما را از مرد و زني آفريده ايم و شما را گروه ها و قبيله هايي گردانده ايم تا هم ديگر را بشناسيد. بي گمان گرامي ترين شما نزد خدا پرهيزگارترين شماست. بي گمان خداوند آگاه و باخبر است. و یا این فرموده که می فرماید : « يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لَا يَسْخَرْ قَومٌ مِنْ قَوْمٍ عَسَى أَنْ يَكُونُوا خَيْرًا مِنْهُمْ وَلَا نِسَاءٌ مِنْ نِسَاءٍ عَسَى أَنْ يَكُنَّ خَيْرًا مِنْهُنَّ وَلَا تَلْمِزُوا أَنْفُسَكُمْ وَلَا تَنَابَزُوا بِالْأَلْقَابِ بِئْسَ الِاسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإِيمَانِ وَمَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولَئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ »(سوره مبارکه حجرات 11).

 «اى مؤمنان هيچ قومى، قوم‏ ديگرى را مورد استهزاء و مسخره قرار ندهد. ممكن است آنان بهتر باشند، زنان نيز زنان ديگر را استهزاء نكنند. چه بسا زنان مورد مسخره از مسخره كنندگان بهتر باشند، يكديگر را تحقير نكنيد و با القاب ناشايست يكديگر را ياد نكنيد، چسپاندن نام‏هاى نامطلوب و برچسب‏ها با شأن مسلمانى شما هماهنگى ندارد. هر كس بعد از اين گناهان توبه نكند، آنان از ستمكاران‏اند».

اما اگر به بررسی مختصر هرکدام از این ویژگی های معرفی شده در این بندهای این ماده بپردازیم اینکه :

نژاد : می دانیم که کشورهای اروپایی و به اصطلاح متمدن امروزی و مدافعان حقوق خیالی بشر از جمله سردمداران نژادپرستی و راسیسم نوین و جنایتکار عصر حاضر هستند و تاریخ آنان سراسر مملو از جنایات نژادپرستانه است و جالب اینجاست که این جنایات در قرن 21 هم به اتمام نرسیده و رو به افزایش است .

رنگ : یکی از عمده ویژگی هایی که سبب نژاد پرستی جوامع غرب است رنگ می باشد این برتری انگاری های نژادی بر مبنای رنگ در سرتاسر جوامع مدعی حقوق بشر موج می زند شاید افرادی بگوید که این مطالب مربوط به گذشته است اما اگر سیری در این کشورها انجام دهید به وضوح خواهید دید که نه تنها این گونه برخوردهای نژادی بر منبای رنگ و پوست در آن کشورها کمتر نشده بلکه بیشتر هم گردیده است.

جنس : کشورهای مدعی ادعا دارند که مدافع حقوق حنسیت ها هستند و ارزش و جایگاه جنس زن را می دانند و پیوسته اینگونه الغاء می کنند که زن مورد ظلم واقع گردید و نگرش فمنیسم را راه اندازی و بال و پر دادند درحالی که هر انسان عاقلی می داند این نگرش تنها جهت فریب جنس زن بوده تا آن را هرچه بیشتر به بردگی جنسی بکشاند واضح و نمایان است که در جوامع کنونی زن تنها جایگاه کالای جنسی را داشته و فاقد هر گونه ارزش دیگری می باشد .

زبان : این مورد پا را از جامعه فراتر گذاشته و نابرابری در یکسان پنداری آن به مجامع علمی هم کشیده شده است . شخصی که تاکنون مقالات علمی و یا طرح های جامع علمی نگاشته و برای انتشار یا تایید بین المللی قدم برداشته است به وضوح این مطلب را دانسته و درک می کند که هرچند مطلب و یا مقاله و تحقیقات وی درباره جامع خود با فرهنگ و زبان خودش باشد اما تاییدی بر آن صورت نخواهد گرفت تا زمانی که به زبان آنها و برای آنان مشروح نگردد .

مذهب : یک کلام در این باره کافیست و آن اینکه می بینیم برای مذهب چقدر حقوق قائل هستند وقتی دختر و زن مسلمان را به جرم مسلمان بودن مورد حمله قرار می دهند وقتی در دادگاه یک کشور مدعی ، یک زن مسلمان و محجبه با 13 ضربه چاقو کشته می شود و کسی به روی خود نمی آورد وقتی زن محجبه که به افکار و اعتقادات و باورهای دینی خود عمل می کند از حضور در اجتماع و در دانشگاه باز داشته می شود . پس این ادعای عدم تبعیض جلوه اش کجاست؟

عقیده یا نگرش سیاسی و ملی : اگه راست می گویند و این جزء حقوق انکار ناپذیر است و آن مدعیان تابع آن هستند چرا اجازه طرح مباحث سیاسی ای که خلاف موضع آنان است را نمی دهند ؟ حتما مطلع هستید که سخن گفتن درباره افسانه هولوکاست و یا یهود و اسرائیل و یا داروینیسم در تمامی آن کشورها جرم است ؟ شاید کسی بگوید که مثلا در آمریکا شبکه هایی وجود دارند که هرکدام در دست ملی گرایان و یا جدایی طلبان کشور خاصی هستند می گویم اگر همان شبکه کلامی خلاف دیدگاه های آنها مطرح سازد دیگر وجود نخواهد داشت مثلا اگر یک شخص فلسطینی در ایالات متحده شبکه تاسیس کند به محض اینکه بخواهد راجب غاصب بودن اسرائیل و یا حقوق فلسطین حرف بزند دیگر در آن کشور جایی نخواهد داشت .

وضع اجتماعی و ولادت و ثروت : کمتر کسی وجود دارد که با اصطلاحات استثمار و استعمار آشنایی نداشته باشد کاری که نبض حیاتی جوامع مدعی حقوق بشر است و برای آن از هیچ جنایتی چشم پوشی نمی کنند جنایات این جوامع اینقدر واضح و مبرهن هستند که نیازی به بیان دوباره ندارند در کشورهای آفریقایی کشورهای خاورمیانه و کشورهای آمریکای لاتین (مثلا قضیه جنایات کارخانه کوکاکولا )

اما قانون گذاران جهانی در غالب جملات چندگانه و بندها و ماده های متفاوت هم نتوانسته اند به این حقیقت برسند و آن را اجرایی سازند . نمونه مثالی می آورم از اجرای این حقوق در تمدن های اسلامی وقتی یهودیان و یا مسحیان از جور حکام و یا قدرتمندان ممالک خود فرار می کردند به سرزمین های اسلامی روی می آورند چون آنان را حافظ و قانون مدار می دیدند و در حکومت اسلامی همه انسان ها از حقوق کامل و دقیق برخوردار بوده و هستند اعمالی که سبب ضربات اجتماعی و یا اقتصادی و ... بگردد در کمترین میزان خود قرار دارد . اماکن و اعتقادات باورهای مختلف مصون هستند تاریخ تمدن 1400 ساله اسلام این را به وضوح نمایان می سازد و تاییدی بر این گفتار است اما آیا آن کشورهای متمدنی که اکنون ادعای این حقوق را دارند (به ادعای خودشان) آنها را اجرایی می کنند تصور نمی کنم هیچ انسان عاقلی این را تایید کند چون اکنون از وضعیت حقوق شهروندی در کشورهای اروپایی (مدعی حقوق و مدافعان حقوق بشر) آگاهیم از نابرابری های آن جوامع اطلاع داریم . وقتی بخاطر بیان حقوق فلسطینیان در هنگام سخنرانی نتانیاهو توسط یک دختر آمریکایی گردن وی را از سالون خارج کرده و گردن وی را شکستند ، و در خارج از کشور خودشان هم تجاوزات و جنایاتشان در تمام دنیا بی داد می کند .